A tőzsdei mozgások rendszeresen ismétlődnek. Kereskedők milliói figyelik ezeket a visszatérő mozgásokat, gyakran ezek alapján kereskednek, ezért a tőzsdei alakzatok önbeteljesítő jóslatként működnek. Az alább bemutatott alakzatokat érdemes figyelni, mert gyakran előfordulnak, és viszonylag megbízható jelzést adnak. A trend folytatódását, vagy éppen a trend megfordulását jelzik előre.
Csökkenő háromszög
Ez a háromszög az esést előre jelző tőzsdei alakzatok közé sorolható. Az árfolyam mozgása egy háromszög alakú csatornába szorul, a volatilitás egyre csökken, majd általában lefelé tör ki az alakzatból, és csökkenő trend következik. Az alsó (támasz) vonal vízszintes, a felső (ellenállás) vonal lefelé mutat.
Emelkedő háromszög
Az előzővel ellentétben egy emelkedést előrejelző alakzat. Az árfolyam általában felfelé tör ki belőle, amit rendszerint intenzív árfolyam mozgás követ. A felső vonal (ellenállás) vízszintes, az alsó (támasz) felfelé mutat. A tőzsdei alakzatok közül ez az egyik legismertebb.
Szimmetrikus háromszög
Ebben az esetben a szűkülő háromszög szárai szimmetrikusak. A kitörés iránya nem megjósolható, bármelyik irányba megtörténhet, de az árfolyam általában a kitörés irányába halad tovább. A tőzsdei alakzatok között ez is egy egyszerű példány.
Dupla tető
Ha a vevők megtorpannak, és az ellenállás szint másodszor is megállítja az árfolyam emelkedését, majd a trend csökkenőbe fordul, dupla csúcs alakzatról beszélünk. Gyakran kialakul hosszan tartó emelkedő trendek végén, és egyértelmű jelzést ad.
Dupla alj
Az előzővel pont ellentétesen, az eladói nyomás csökken, és a vevők kerekednek felül. Az árfolyam csökkenését kétszer megállítja a támasz szint, majd emelkedő trend veszi kezdetét. Az előzővel együtt nagyon népszerűek a tőzsdei alakzatok között.
Zászló
Egy megbízható alakzat, mely a trend folytatódását vetíti előre. Egy erőteljesebb elmozdulást követő korrekció során az árfolyam egy szűk csatornában pattog, mielőtt kitörne belőle, hogy folytassa az útját az előző trend irányába. Emelkedő trendnél a csatorna, tehát a zászló enyhén lefelé mutat.
Fej és vállak
Ismét egy trendfordulót jelző a tőzsdei alakzatok között. Az alakzat oldalsó ívei alkotják a vállakat, a középső a fejet. Nem mindig szimmetrikus, a vállak gyakran eltérő magasságban vannak egymáshoz képest, sőt, akár több váll is kialakulhat. Inverz formában is kialakulhat, ebben az esetben természetesen egy csökkenő trend végén fordul át emelkedőbe az árfolyam.