A Bollinger indikátor alapú kitörés stratégiát megérteni és alkalmazni is könnyű. Ebben a stratégiában a piac volatilitását, támasz és ellenállás szintjeit használjuk fel előnyként. A Bollinger méri a piac volatilitását, és amikor az árfolyam teszteli az alsó, vagy felső vonalat, és ki is tör a szalagból, akkor tudjuk, hogy a volatilitás megnőtt. Ezt a megugrást tudjuk felhasználni nyereség elérésére. Ez a fajta árfolyam mozgás és piaci lendület olyan előnyt ad a kezünkbe, amivel kiemelkedő profitokat tudunk elérni.
A középső szalagot, amely egy mozgó átlag, arra tudod felhasználni, hogy megállapítsd a kiválasztott termék jelenlegi rövid távú trendjét. Ennek a stratégiának az alap feltevése, hogy a Bollinger szalag iránya, és a támasz/ellenállás szintek megmutatják neked, hogy melyik irányba nyiss.
Hogyan kereskedjünk a Bollinger indikátor kitörés stratégiával?
Lehetsz akár day trader (napon belüli kereskedések), akár swing trader (több napos, maximum néhány hetes kereskedések), ezt a módszert jól fogod tudni alkalmazni. Ne feledd, hogy mindkettőnek megvannak az előnyei és hátrányai. A swing trade kevesebb szabadidőt igényel és megbízhatóbb, viszont jóval lassabb. A day trade időigényesebb, de gyorsabban tudsz profitot termelni vele.
Bollinger indikátor és az időintervallum
- Jól tudod használni az egy órás gyertyákon, de fontos, hogy a profit céljaidat és elvárásaidat is igazítsd a rövidebb idősíkhoz.
- A négy órás gyertya egy jó megoldás lehet a swing és a day trade határán. Vedd figyelembe, hogy a különböző napszakok váltakozásai (például ázsiai nyitvatartási idő) jobban torzítják a bollinger indikátor jelzéseit mint pl. az egy órás, vagy napos gyertya esetében.
- Ha szereted a hosszabb időtávú kereskedést, akkor a napos gyertya kiváló választás. Ez kiszűri a forexben igencsak gyakori (sokszor kiszámíthatatlan) random mozgásokat, és könnyebben beazonosíthatóak a trendek.
Hogy milyen devizapárt választasz az a te döntésed, de valószínűleg arra fogsz jutni, hogy érdemes a fő devizapároknál maradni, ahol kiegyensúlyozottabb a mozgás (pl. eur/usd, usd/jpy).
Ami az indikátor beállításait illeti, a Bollinger általánosan elfogadott alap beállításai teljesen jók lesznek.
Bollinger indikátor kereskedési szabályok:
- Az árfolyam áttöri a támasz/ellenállás szintet
- Az áttörés után a gyertya a szalagon kívül zár (felső vonal felett, vagy alsó vonal alatt)
- Az áttörés és a kilépés irányába nyitunk pozíciót.
A te döntésed, hogy a támasz/ellenállás szinteket kettő, vagy több korábbi visszapattanás alapján határozod-e meg. Általában nagyobb idősíkokon a két pont alapján berajzolt szint is megbízhatóbb, egész rövid időtávokon pedig biztosabb, ha 3-4 visszapattanás volt korábban arról a szintről.
Stop loss és Take profit
A legegyszerűbb, ha a stop szint a belépésre jelzést adó gyertya alatt van közvetlenül, ha long pozíciód van, és felette, ha short. A take profit legyen úgy beállítva, hogy a lehetséges nyereség legyen legalább duplája a kockáztatott tőkének. Ha szeretnél, használhatsz egy további indikátort a bollinger indikátor mellett, ami segít megállapítani a kiszállási pontot. (pl. RSI)